Коротко і конспективно озвучую основні зміни, які нас раптом наздогнали в постанові КМУ № 519 від 06.05.2025 (всі сплять, я вже вивчила?)

1) Відстрочки, які вже були оформлені раніше, повинні продовжуватися без повторного подання документів на строк, на який продовжено воєнний стан, - ми бачили, як цього правила дотримуються. Точніше не дотримуються, подивимося, як буде цього разу.

2) Відстрочки, які подавалися через Резерв+, подовжуються автоматично теж на строк, на який подовжено воєнний стан, але не більше ніж на строк дії підстав на відстрочку (стосується інвалідів, багатодітних, студентів).

3. Доповнили п. 63 постанови КМУ № 560 тим, що інвалідів не направляють на ЛКК. Фразу доповнили, але по суті все залишилося, як було. Інваліди і не направлялися на ЛКК, тільки на підставі іншої постанови. Тепер і тут усе привели до ладу.

І все так само - якщо подав заяву на відстрочку, має право відмовлятися від ЛКК. Але якщо обмежено придатний або тимчасово непридатний на строк від 6 до 12 місяців (і цей строк закінчився), має пройти ЛКК до 5 червня, навіть якщо подав документи на відстрочку, навіть якщо не було повістки. Але інваліди однозначно не повинні, навіть якщо обмежено придатні.

4) Цікаві зміни щодо відстрочки по багатодітним.

Змінюється перелік документів, які потрібно подавати. І при цьому в деяких випадках з'являється можливість оформити відстрочку як багатодітному батькові, навіть якщо хтось із дітей не рідний і не усиновлений, але це дитина дружини (раніше такої можливості не було, тільки свої або усиновлені діти, тепер з'явиться).

Тут розберемося детальніше. Що змінилося за документами для багатодітних:

Якщо Ви рідний батько і 3 дітей народжені в одному шлюбі, то тут усе зрозуміло. Прикріпили свідоцтва про народження 3 дітей і свідоцтво про шлюб і все.

А ось якщо Ви в розлученні з дружиною, то тут складніше. Потрібні якісь із таких документів:

- або рішення суду чи органів опіки про визначення місця проживання дітей з батьком;

- або письмовий договір між батьками про визначення місця проживання дітей з одним із батьків та участі другого у їх вихованні;

- або інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність військовозобов'язаного в реєстрі боржників за аліментами, і вона має бути сформована не пізніше ніж за 5 днів до подання заяви на відстрочку.

І багато хто, у кого у дружини кілька дітей її, де Ви не рідний батько, і у Вас ще 1 спільний, і всього виходить троє, зрадіють. Раніше для Вас не було можливості оформити відстрочку, але тепер з'явилася.

Але за умови, що Ви надасте якісь із таких документів:

Вам потрібно довести, що у малолітніх, неповнолітніх падчерки, пасинка немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів і сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання.

Такими доказами можуть бути:

- свідоцтво про смерть;

- витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

- рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим;

- вирок суду, за яким особа відбуває покарання в місцях позбавлення волі;

- висновок МСЕК або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я

здоров'я або виписка з рішення експертної команди з оцінки повсякденного функціонування особи, якщо зазначені мати, батько, дід, баба, повнолітні брати і сестри самі потребують постійного догляду;

- рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька.

5. Зміна, яка засмутить багатьох.

Щодо відстрочки за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» по догляду за власними батьками, дружиною, чоловіком, дитиною, які потребують постійного стороннього догляду, тепер потрібно буде знову отримувати довідку про компенсацію по догляду або акт встановлення факту здійснення догляду.

Раніше ці документи потрібні були по догляду за батьками дружини.

А за власними батьками, дитиною, дружиною чи чоловіком були не потрібні.

Тепер акти про догляд або довідка про компенсацію по догляду потрібні і там, і там. І триває бюрократія, як то кажуть.

При цьому все одно щодо догляду за власними батьками, дружиною, чоловіком, дитиною, які потребують постійного стороннього догляду, ЦЯ ВІДСТРОЧКА НЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД НАЯВНОСТІ АБО ВІДСУТНОСТІ ІНШИХ РОДИЧІВ, подавати документи щодо них не потрібно. І п. 58-1 постанови КМУ № 560 залишився в цьому плані без змін.

Подавати документи за п. 9 щодо інших родичів потрібно тільки по догляду за батьками дружини, і тільки по догляду за батьками дружини вона від інших родичів залежить.