У цій статті обговоримо останні новини щодо змін у порядку оформлення відстрочки, які раптом нас несподівано наздогнали в постанові КМУ від 06.05.2025 № 519. І окремо обговоримо акт про догляд або довідку про компенсацію по догляду при оформленні відстрочки по догляду за особистими батьками, чоловіком, дружиною, дитиною.

Також рекомендую своє відео на тему акта про догляд за посиланням: https://youtu.be/14e3t8j7mPw

            Коли акт про відхід або довідка про компенсацію по догляду не потрібна

            Нагадую, що є різні види відстрочок по догляду за особистими батьками.

            Є відстрочка за п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Це, якщо простіше сказати, коли батько інвалід 1, 2 групи, і Ви в нього єдиний родич 1 ступеня споріднення, або всі інші військовозобов'язані, або інваліди, або з довідкою ЛКК.

            Ось з таким видом відстрочки акт встановлення факту здійснення догляду або довідка про компенсацію по догляду не потрібні.

            А є відстрочка за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Це коли батько може бути, а може й не бути інвалідом, і не важливо, хто там із родичів ще є. Але у батька має бути довідка ЛКК або МСЕК із записом про те, що він потребує постійного стороннього догляду.

            Ось у цьому випадку акт про догляд або довідка про компенсацію з догляду тепер потрібні.

 

Акт про догляд або довідка про компенсацію по догляду за батьками

Зміна, яка засмутить багатьох.

Зовсім недавно в мережі всі раділи новині про те, що акт про догляд скасували.

І я багато разів пояснювала, що акт про догляд за п. 9 ч. 1 ст. 23 по догляду за особистими батьками, дитиною, чоловіком, чоловіком, чоловіком не потрібен, оскільки він був відсутній у переліку документів у додатку 5 до постанови КМУ № 560.

            І що потрібен цей акт або довідка про компенсацію по догляду тільки по догляду за батьками дружини. І тільки по догляду за батьками дружини він був присутній у переліку.

            Це той самий акт за формою згідно з додатком 8 до постанови КМУ № 560. Знайдете у вільному доступі. Посилання також залишу в описі до цього відео.

            Але тепер усе. Радість закінчено.

            Постановою КМУ № 519 від 06.05.2025 було внесено зміни до того самого переліку документів.

            І тепер і в переліку документів щодо відстрочки за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для догляду за власними батьками, дружиною, чоловіком, дитиною, які потребують постійного стороннього догляду, тепер треба буде знову отримувати довідку про компенсацію з догляду або акт встановлення факту здійснення догляду.

            Раніше ці документи потрібні були по догляду за батьками дружини і все. Тепер потрібні в будь-якому разі за п. 9.

           

            Що якщо відстрочка за п. 9 уже була без акта, акт потрібен?

            Багато хто з Вас запитує, що якщо я вже оформляв відстрочку від мобілізації по догляду за особистими батьками за п. 9 і без акта. Тепер акт потрібен чи ні?

            З одного боку її мають продовжувати автоматично. З іншого ввели цей акт, якого немає.

            Особисто я тут налаштована скептично.

            Пробувати і подавати на продовження те, що було, вочевидь потрібно, навіть якщо поки що немає акта.

            Але загалом практично впевнена, що автоматично ніхто нічого нікому не продовжить і цей пункт проігнорує.

            А ось усіх за п. 9 і нових, і повторних буде завертати назад за актом. Але подивимося за Вашими відгуками на практиці.

 

Що якщо в мене є сестра, акт дадуть? Відстрочка буде?

Не дивлячись на те, що акт про догляд або довідка про компенсацію тепер потрібні, однаково для догляду за власними батьками, дружиною, чоловіком, дитиною, які потребують постійного стороннього догляду, ЦЕ Відтермінування НЕ ЗАЛЕЖИТЄ ВІД НАЛИШОСТІ ТАЛИ ВІДСУТНОСТІ ІНШИХ РІДВІДЧИЛЬНИКАХ, подавати документи щодо них не потрібно. І п. 58-1 постанови КМУ № 560 залишився в цьому плані без змін.

Подавати документи за п. 9 щодо інших родичів потрібно тільки по догляду за батьками дружини, і тільки по догляду за батьками дружини, вона від інших родичів залежить.

Якщо в органах місцевої влади Вам в акті пишуть, що є сестра або ще хтось, нехай пишуть.

Але Ви знаєте, що є п. 58-1 у постанові КМУ № 560, і що її наявність чи відсутність не важлива.

І що в самому п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» немає вказівки на те, що відтермінування дають тільки якщо немає інших родичів.

Тож тут без змін. І якщо це саме п. 9 і є сестра, відстрочка зберігається.

           

            Акт про догляд або довідка про компенсацію по догляду

 

            Звертаю Вашу увагу, що в переліку документів за п. 9 написано або довідка про компенсацію по догляду, або акт встановлення факту здійснення догляду.

            Або одне, або інше. І те, й інше мати не обов'язково.

            Довідку про компенсацію Ви отримуєте, якщо проходите за рівнем доходу.

            А якщо ні - йдете за актом.

 

            Куди звертатися за актом про догляд або довідкою про компенсацію

 

            Акт встановлення факту здійснення догляду видають в органах місцевої влади - це сільрада, селищна рада, міськрада, РДА Вашого району міста, інколи це ЦНАП, часто УСЗН Вашого району, де зареєстрований той, хто потребує догляду. Тобто часто це органи соц. захисту. Хто саме з цього переліку, потрібно дізнаватися особисто.

            І все прив'язано до місця реєстрації або реєстрації як ВПО того, хто потребує догляду.

            Якщо ж Ви вирішите звернутися по довідку про компенсацію по догляду - тоді це в УСЗН, тобто органи соц. захисту. Але також може займатися і ЦНАП.

 

            Що робити, якщо акт не дають

            У такому разі вимагайте письмову відмову. Якщо не дають - звертайтеся з офіційною заявою про видачу акта, куди докладайте всі копії документів, що є підставою для його видачі (приблизно такою самою, як і Ви подаєте на відтермінування), напишіть у ній вимогу письмової відповіді і здавайте під штамп і під розпис.

            Якщо не приймають під штамп і під розпис - цінним з описом вкладення з найближчого відділення Укрпошти на ім'я Вашого органу місцевої влади.

            Далі, якщо отримали відмову або просто нічого не відповіли, все одно подаємо поштою пакет документів на відстрочку.

            Але до цього пакета прикладаємо копію Вашої заяви про видачу акта на ім'я органу місцевої влади з доказами її подачі під штамп і під підпис або ж із доказами надсилання поштою.

            І їхня відмова, якщо є. Якщо ні - просто Ваше звернення.

            І додаємо заяву у вільній формі на ім'я ТЦК про видачу акта.

            Якщо потрібна допомога заяви про видачу акта, так само як і на відстрочку, складаємо.

            І далі, якщо причиною відмови буде відсутність акта - Ви підете до суду із сильною позицією - я зробив усе, що від мене вимагав закон, вони всі бездіють і самі винні.

            Головне - грамотний і злагоджений порядок дій.

            І жодних нескінченних розмов у темних коридорах без фіксації подання документів. Так будете ходити вічно. І нічого не зміниться.

 

            Як отримати акт про відхід тим, хто за кордоном

            Ось тут проблема. І тут точно доведеться подавати заяву про видачу акта поштою цінним з описом, докладати туди ще й документи, що Ви за кордоном, але однаково змушені допомагати і доглядати за батьком. І далі якщо відмова діяти так само, як я вказала раніше.

 

            Багато хто з Вас уже напевно мріє, щоб знову акт був не потрібен. Знаю, теж цього хотілося б, але доводиться мати справу з тим, що є. І відстрочку все одно потрібно оформляти.

Також рекомендую своє відео на тему акта про догляд за посиланням: https://youtu.be/14e3t8j7mPw